Halkbankası Zorunlu BES nasıl iptal edilir?

  • 25.04.2017 22:27
  • 6064 Okuma
  • 6 Yorum

Kamuoyunda zorunlu BES , sistemde ise otomatik BES olarak geçen çalışanların zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edildiği sistemden çıkmak çok kolay. Eğer sizlerde zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorsanız ve bu sisteme Halk Bankası üzerinden otomatik olarak dahil edildiyseniz aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.


1. http://www.halkemeklilik.com.tr/ adresine giriş yapıyoruz. Açılan sayfada sağ üst köşede ONLİNE İŞLEMLER bağlantısının üzerine geldiğimizde Bireysel Giriş bağlantısına tıklıyoruz.

2. Bireysel Giriş bağlantısına tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu sayfada Giriş için T.C. Numarası İle bölümüne tıklayıp, T.C. Kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı giriyorsunuz. Ardından GİRİŞ butonuna tıklıyoruz.

3. Cep Telefonunuza SMS ŞİFRE si gönderilecek. Gelen şifreyi ilgili bölüme girerek GİRİŞ butonuna tıklıyoruz ve sisteme giriş yapıyoruz.

4. Sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir sayfa göreceksiniz. Bu sayfada OTOMATİK KATILIM bağlantısına tıklıyoruz

5. Karşımıza sözleşme bilgilerimiz gelecek. Aşağıdaki resimde de belirtildiği gibi sözleşme bilgilerinin sağındaki SEÇ butonuna tıklıyoruz.

6. Şimdi de sözleşme detaylarının olduğu sayfadayız. Bu sayfada sağ menüde işaretli olan Değişiklik Talepleri Bağlantısına tıklıyoruz.

7. Değişiklik Talepleri Bağlantısının altında açılan Ayrılma Talebi bağlantısına tıklıyoruz.

8. Ayrılma talebi sayfası açılacak. Buradan Kaydet butonuna tıklıyoruz. Karşımıza onay sayfası gelecek.

9. Ayrılma Talebi Onayı Ekranından Aşağıda belirtilen ONAYLA butonuna tıklayarak Ayrılma işlemini onaylıyoruz. Onaylama ekranında göreceğiniz üzere bir açıklma mevcut. Buradan anlaşılan 45 yaşını doldurmadı iseniz Otomatik BES için her sene tekrar Nisan ayında sisteme dahil edileceğiniz belirtiliyor. Otomatik BES ten çıkmak için Bu işlemleri her yıl için tekrarlamak gerekiyor.

10. ONAYLAMA işleminden sonra ayrılma talebimiz işleme alınıyor.

11- Ayrılma işleminin gerçekleşmesi 6-7 iş gününü bulabiliyor. Ayrılma işlemi gerçekleştiğinde aşağıdaki mesaj geliyor.

Kaynak